Święto Konstytucji 3 Maja w dobie koronawirusa

W poniedziałek 3 maja 2021 roku minęło 230 lat od uchwalenia przez Sejm Czteroletni Konstytucji 3 maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie nowoczesną ustawą regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli.

Tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Kamieniu Pomorskim, tak jak i w wielu innych miastach Polski, miały zupełnie inny przebieg niż wszystkie dotychczasowe rocznice tego wydarzenia. Ze względu na stan pandemii święto było obchodzone bardzo skromnie i bez tradycyjnej oprawy patriotycznej i artystycznej.

W Kamieniu Pomorskim scenariusz uroczystości był krótki. Pierwszym jego punktem była Msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona w Katedrze św. Jana Chrzciciela. Ze względu na wprowadzone ograniczenia, mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa, uczestniczyła w niej osobiście tylko niewielka reprezentacja lokalnej społeczności. Drugim i ostatnim punktem tegorocznych obchodów Święta Konstytucji 3 Maja było symboliczne złożenie wieńców pod pomnikiem Stanisława Staszica przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Kamieniu Pomorskim. W imieniu swoim i całej lokalnej społeczności dokonali tego Wicestarosta Powiatu Kamieńskiego - Joanna Piwińska, burmistrz Kamienia Pomorskiego – Stanisław Kuryłło oraz delegacje służb mundurowych i szkolne.

Miejmy nadzieję, że za rok 231. rocznicę tego wydarzenia będziemy mogli obchodzić już bardziej uroczyście, zgodnie z naszą wieloletnią tradycją, czego życzymy mieszkańcom naszej lokalnej społeczności i wszystkim Polakom.