11-03-2020

Obczody 75 rocznicy zdobycia Golczewa - 6 marca 2020 r.

W rocznicę zdobycia Golczewa, w dniu 6 marca br. w Sosnowicach odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 75 lat. 5 marca 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej i Wojska Polskiego dokonali szturmu na niemieckie oddziały stacjonujące na terenie obecnego powiatu kamieńskiego. W wyniku tych walk zdobyte zostało Golczewo.

W rocznicowej uroczystości na Cmentarzu Jeńców Wojennych byłego obozu Heinrichshof udział wzięły władze samorządowe Gminy Golczewo, Gminy Świerzno i Powiatu Kamieńskiego, przedstawiciele 8. Kołobrzeskiego Batalionu Saperów Marynarki Wojennej w Dziwnowie, Radni Rady Miejskiej w Golczewie i sołtysi, przedstawiciel Pani Senator Magdaleny Kochan, przedstawiciele z biur posłów na sejm, Jarosława Rzepy oraz Artura Łąckiego, przedstawiciele organizacji kombatanckich i społecznych z Golczewa i Kamienia Pomorskiego, przedstawiciele instytucji, młodzież szkolna oraz miejscowe społeczeństwo

Sosnowickie uroczystości były okazją do przypomnienia historii tego miejsca. Po okolicznościowych wystąpieniach i wspólnej modlitwie za poległych w walkach o zdobycie Golczewa oraz zmarłych w obozie, pod pomnikiem i symbolicznymi grobami jeńców złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Rocznicowe obchody zdobycia Golczewa zostały uświetnione obecnością Kompanii Honorowej 8. Kołobrzeskiego Batalionu Saperów Marynarki Wojennej w Dziwnowie oraz Orkiestry 8. Flotylli Obrony w Świnoujściu - za co serdecznie dziękujemy. 

Po uroczystościach na cmentarzu, zaproszeni goście uczestniczyli w spotkaniu w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Golczewie. Tutaj dla wszystkich, oprócz słodkiego poczęstunku, przygotowano występ Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Golczewskiej, „Stuchowianek” oraz zespołu „Chór Świerzno Śpiewa” .

Organizatorami uroczystości w dniu 6 marca br. byli Burmistrz Golczewa, Zespół Szkół Publicznych w Golczewie, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Golczewie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Golczewskiej.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia