01-08-2018

74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W środę, 1 sierpnia, przypada 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Dla upamiętnienia tego wydarzenia na terenie całego kraju, na jedną minutę zostaną uruchomione syreny.

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17, godzinie "W". Było wystąpieniem zbrojnym żołnierzy podziemnej Armii Krajowej przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowanym w ramach akcji „Burza”. Swoim maksymalnym zasięgiem objęło część lewobrzeżnych dzielnic miasta, niewielki obszar prawobrzeżnej Warszawy oraz Puszczę Kampinoską i Legionowo. W trakcie dwumiesięcznych walk z okupantem, które toczyły się do 3 października, straty wojsk polskich wyniosły ok.

16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców zniszczeniu uległa większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.

 

 
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia