30-07-2018

O wojskach specjalnych w szkołach z klasami mundurowymi w powiecie kamieńskim

Związek Polskich Spadochroniarzy realizuje swoje zadania statutowe m.in. poprzez popularyzację służby w Wojskach Powietrznodesantowych. Jedną z takich form są spotkania z klasami mundurowymi szkół średnich z żołnierzami wojsk specjalnych. Spotkania takie odbyły się także na terenie powiatu kamieńskiego. Związanego przez wiele lat z wojskami specjalnymi.

Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy 1. Batalionu Szturmowego w Dziwnowie oraz Portalu ikamien.pl na terenie powiatu kamieńskiego odbyły się cztery takie spotkania w: Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim; Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wolinie; Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Benicach; Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Kamieniu Pomorskim.

Szkoły te prowadzą m.in. klasy mundurowe o profilu: wojskowym; policyjnym; policji konnej; leśnictwa oraz straży pożarnej. Zaproszenie na spotkania do szkół z klasami mundurowymi w powiecie kamieńskim przyjął weteran wielu misji poza granicami Polski, instruktor komandosów w Lublińcu, chorąży rezerwy Jacek „Jaco” Pietrzak, były żołnierz 1. Pułku Specjalnego Komandosów, a potem Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. „Jaco” (Dżako) pełnił służbę za granicami kraju, w Afganistanie, Iraku i na Bałkanach.

Przez dwie godziny lekcyjne w każdej ze szkół, „Jaco” przede wszystkich opowiadał o historii i tradycji JW 4101, opowiadał o swej służbie w Afganistanie. Wszystko, o czym mół ilustrował filmami oraz zdjęciami. „Jaco” dużo miejsca poświęcił konieczności ochrony symboli narodowych. Jest przeciwny ich szarganiu przez różne grupy, nie koniecznie o charakterze patriotycznym. Szczególnie oburza go bezmyślne, jego zdaniem używanie symbolu Polski Walczącej. Symbol Polski Walczącej jest symbolem Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, która kultywuje tradycje Batalionów Armii Krajowej „Parasol”, „Zośka” i „Miotła'.

Organizatorzy spotkań dziękują serdecznie Powiatowi Kamieńskiemu oraz dyrekcjom poszczególnych szkół za życzliwe podejście do Inicjatywy Związku Polskich Spadochroniarzy i przygotowanie spotkań, w których uczestniczyło około 250 uczniów wszystkich czterech szkół. Kilkanaście z nich pytało o możliwości i warunku wstąpienia do wojsk specjalnych.

Tekst i foto: Marian Klasin

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia