01-09-2017

78. rocznica rozpoczęcia II wojny światowej

W piątek, 1 września br. odbyła się uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Obchody rozpoczęto Mszą Świętą o godzinie 10:00 na Cmentarzu Wojennym w Kamieniu Pomorskim. Mieszkańcy Ziemi Kamieńskiej, kombatanci, władze samorządowe, poczty sztandarowe, przedstawiciele służb mundurowych oraz dzieci i młodzież modlili się za tych wszystkich, którzy w krwawych walkach wrześniowych oddali życie za ojczyznę, a także tych, którzy zginęli w wyniku działań wojennych.

Po zakończeniu liturgii i odśpiewaniu hymnu państwowego, uczestnicy uroczystości wysłuchali okolicznościowych przemówień: Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Jarosława Rzepy; Wicestarosty Powiatu Kamieńskiego, Marka Matysa oraz prezesa Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Kamieniu Pomorskim, Pana Romana Pintala. Następnie odczytano treść Apelu Pamięci, przygotowanego przez żołnierzy Jednostki Wojskowej 5018 z Dziwnowa oraz Kompanię Honorową 8. Kołobrzeskiego Batalionu Saperów Marynarki Wojennej w Dziwnowie. Salwa honorowa, złożenie przez delegacje wojska, policji, straży pożarnej, jednostek samorządu terytorialnego Powiatu Kamieńskiego, kamieńskich stowarzyszeń, szkół i zakładów pracy wieńców oraz wiązanek kwiatów pod pomnikiem, zakończyły uroczystości na Cmentarzu Wojennym.

Końcowym punktem obchodów rocznicowych oraz obchodzonego w tym dniu Dnia Weterana było spotkanie kombatantów, władz samorządowych oraz służb mundurowych, które odbyło się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim.

(kliknij na zdjęcia!)

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia