07-03-2017

72. Rocznica Zdobycia Ziemi Kamieńskiej

5 marca 2017 r. z okazji 72. rocznicy Zdobycia Kamienia Pomorskiego, odbyły się oficjalne uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w Konkatedrze Kamieńskiej z udziałem pocztów sztandarowych, przedstawicieli samorządu terytorialnego, instytucji, organizacji pozarządowych oraz mieszkańców.

Po zakończeniu mszy św. uczestnicy w asyście kompanii honorowej 8. Kołobrzeskiego Batalionu Saperów Marynarki Wojennej z Dziwnowa oraz Orkiestry Wojskowej Marynarki Wojennej ze Świnoujścia, udali się pod pomnik „Poległym Za Polskość Tych Ziem”, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości z przemówieniami oraz złożeniem przez delegacje kwiatów.

Kamień Pomorski został zdobyty przez radzieckie jednostki pancerne 5 marca. Następnego dnia w okolice miasta dotarły jednostki piechoty, które „z marszu” zdobyły odcinki wzdłuż brzegów Zalewu Kamieńskiego zajmując po kolei wioski: Grabowo, Żółcino, Chrząstowo, Strzeżewo, Sulikowo i Gostyniec.
 

(kliknij na zdjęcia!)

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia